Jest to kraj rzeczywiście opływający w mleko i miód… Lb 13, 27

Czy z miejscem życia wiąże się coś szczególnego? Zastanawiam się nad tym od kilku wpisów. Myślę, że każdy z nas natknął się również na informacje w mediach o tzw poczuciu szczęścia w danym kraju. Opracowano nawet pewną skalę, którą nazwano Światowy wskaźnik szczęścia, HPI (od ang. Happy Planet Index) – KLIK. Brzmi trochę komicznie coprawda:-) 

Czy w jednym kraju mamy szansę żyć bardziej szczęśliwie a w innym mniej? O dziwo nie jest to zawsze bezpośrednio związane z dobrobytem. Od lat na początku rankingu są kraje latynoskie, które do najbogatszych nie należą. Kostaryka już od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce. Także Kuba, którą odwiedziłem w zeszłym roku jest bardzo wysoko (12 miejsce). W tym przypadku wiążę się to na pewno z mentalnością mieszkańców. Do dzisiaj z żoną przypominamy sobie pewną dziewczynę z hotelu w Varadero, która witała nas codziennie w restauracji z promiennym uśmiechem. Jej twarz tak emanowała radością, że działało to na nas w sposób zaraźliwy. Nazywaliśmy ją naszym Słoneczkiem… 

Zaś niektóre bogate kraje znajdują się w tym rankingu na końcu listy. Zaskoczył mnie Luksemburg, który w 2016 r. wraz z Czadem i Togo uzyskał najgorszy wynik. Ekonomista Angus Deaton (noblista z 2015 roku) dokonał wyliczeń, że wzrost pensji powyżej pewnego progu w ogóle nie zwiększa już poziomu szczęścia. Działa wręcz przeciwnie. 

Przytoczone wyżej fakty wcale nie znaczą, że kiedy przeprowadzę się do Kostaryki stanę się automatycznie szczęśliwym człowiekiem. Chociaż może będę miał większe szanse:-) Kultura, mentalność, może nawet i klimat będą temu sprzyjały.

Ostatnio w czasie oglądania „Wiedźmina” stwierdziliśmy, że brakuje mu nieco …słowiańskiej nostalgii. No właśnie – coś takiego posiadamy. I raczej nie prowadzi nas to prostą drogą do szczęścia:-) Ale przecież jest i angielska melancholia. Czy niemiecki Ordnung… Choć trąci to wszystko utartymi stereotypami… 

W każdym bądź razie mamy jeszcze …mnóstwo do roboty. W rankingu HPI w 2016 roku Polska była na 62 miejscu:-) Weźmy się w kupę, by w przyszłości być bardziej szczęśliwym narodem. Stać nas na to:-) Pierwsza myśl, która mi się nasuwa, to odpolitycznienie naszej codzienności. Nie tylko dla szczęścia, ale i zdrowia:-) 

Pozdrawiam 

Ceramik 

 

Reklama

2 myśli na temat “Jest to kraj rzeczywiście opływający w mleko i miód… Lb 13, 27

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s