… i stałem się miłośnikiem jej piękna… Mdr 8, 2

Od dawna ludzie zastanawiali się na temat poznania piękna. Warto tu jednak wspomnieć pewnego Niemca, Aleksandra Baumgartena – KLIK. W połowie XVIII wieku ten filozof utrzymując dawny podział poznania na umysłowe i zmysłowe, dał im nową interpretację. Poznanie zmysłowe – cognitio sensitiva – utożsamił z poznaniem piękna a dział filozofii badający poznanie piękna nazwał grecko-łacińskim zwrotem cognitio aesthetica, w skrócie, aesthetica. Wtedy właśnie wszedł do języków nowożytnych rzeczownik „estetyka” i przymiotnik „estetyczny”.

Wcześniej piękno jako takie łączono z atrybutami rzeczy i ogólnie bytów. Wśród nich było także dobro, sprawiedliwość czy prawda. I traktowano je całościowo. Wiązały się one bowiem z wychowaniem i moralnością człowieka. Można powiedzieć, że piękno, prawda, dobro, sprawiedliwość stały na straży…”jasnej strony mocy” (posługując się językiem Star Wars:-) Jednak już od przełomu kartezjańskiego a potem zwłaszcza myśli oświeceniowej zaczęto odchodzić od tej formuły. 

Chyba czasami tęsknimy za takim „porządkiem”. Jeszcze jego resztki występują w bajkach czy nawet filmach hollywoodzkich. Dobry zawsze jest piękny a zły brzydki:-) Zresztą nawet w naszym języku spotykamy coś takiego. Dobrego człowieka charakteryzujemy „piękną duszą”. Dla współczesnej sztuki to już jednak odległy świat. Tu pojawiły się takie wyznaczniki jak złudzenie, iluzja czy subiektywizm w odczuwaniu piękna. Ale o tym już jutro:-) 

Pozdrawiam 

Ceramik 

Reklama

2 myśli na temat “… i stałem się miłośnikiem jej piękna… Mdr 8, 2

    1. A dziwne, że kiedyś nie było… Liczyła się pewna harmonia. Był na przykład taki Bonawentura, filozof franciszkański, który twierdził, że prawdziwe piękno wypływa z kontemplacji, z wnętrza człowieka, który jest zanurzony w Bogu
      😉

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s