Pokój niech będzie z tobą, pokój w twym domu i we wszystkim, co do ciebie należy! 1 Sm 25, 6

Odpoczywamy. Czy to tradycja, że w Nowy Rok trzeba wchodzić z bolącą głową? 🙂 Lata dwudzieste… Co nas czeka… To tylko data… W sumie nic niezwykłego. Według muzułmanów mamy dopiero 1441 r. Takie późne średniowiecze:-)

Psychologicznie jednak chcielibyśmy zacząć coś nowego, zmienić się, przeorganizować swoje życie… Czy nie jest to jednak czasem swoista megalomania? Taki plan na to, żeby …poczuć się lepiej. I trochę dowartościować swoje życie. W sumie w ten sposób działa na nas mnóstwo rzeczy. Polityka, religia, nawet sztuka… Czujemy się lepiej. Do mózgu dociera dawka endorfin. No tak, powiemy… Ale to lepiej niż endorfiny pochodzące z konsumpcji czy zaspokajania potrzeb. Szlachetniejsze, można rzec. O tak… Trafiamy na kolejny poziom. Bardziej zaawansowany i wysublimowany. Może i tak…

Ale jeśli istnieje duchowość… Jeśli świat się nie kończy pustką i chaosem, jedynym sposobem uczestniczenia w tym jest prawdopodobnie pokonywanie siebie w małych sprawach. Empatia. Miłość. Pokój. Radość. Cierpliwość…

I tego Wam i sobie życzę w Nowym Roku. Bo mimo, że to jedynie sucha liczba, daje nadzieję, że możemy być lepsi. Choć ociupinkę…

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

5 myśli na temat “Pokój niech będzie z tobą, pokój w twym domu i we wszystkim, co do ciebie należy! 1 Sm 25, 6

 1. To u większości tradycja:))
  Ma w sobie coś z romantycznej rycerskosci to, że nie poddajemy się w próbach noworocznych postanowień i wytyczenia celów, nawet jeżeli większość z nich skazana jest na niepowodzenie i niedotrzymanie już nawet następnego dnia;)). Także tym bardziej mój podziw i brawa dla tych konsekwentnych i nieugietych w swoich dążeniach, którzy są wierni swoim postanowieniom i mimo wszystko ich dotrzymują;)

  Polubione przez 1 osoba

  1. No właśnie…
   A ja zastanawiam się, dlaczego robimy postanowienia i chcemy być lepsi… Może i dlatego, że widzimy tych, którym na co dzień to wychodzi:-)
   Psychologia mówi tutaj o przyjemności osiągania celu, którym jest „ja” idealne. Stawiam więc na egoizm, a właściwie na miłość własną:-) To nas kręci, bo daje poczucie spełnienia. A poczucie spełnienia powoduje, że czujemy się lepsi. I krąg się zamyka 🙂
   I znowu możemy się zapytać, dlaczego natura (Bóg) nas w taki mechanizm zaopatrzyła. Jaki był tego sens …bardziej metafizyczny? Tu jest wyjście: chaos albo duchowość. Wybieram raczej duchowość:-)

   Polubienie

  1. O tak…
   Naiwność również:-)
   Nawet nie związana z datą, ale też i sposobem. Szybkie zmiany zwykle się nie przyjmują. Potrzeba czasu i …dojrzałości:-)
   Tobie również Dosiego Roku:-)

   Polubienie

 2. Dziekuje:)
  To zależy, mam kilka radykalnych zmian w moim zyciu za sobą i wszystkie wyszły mi na dobre:)
  Jedna z najstarszych i najlagodniejszych, to rezygnacja z cukru w kawie i herbacie:) Ponad ćwierć wieku temu z koleżanką że studiów przygotowując się do kolejnego egzaminu i pijąc litry ww płynów stwierdziliśmy, że pochłaniamy mase cukru przy okazji i z minuty na minutę, a raczej ze szklanki na szklankę (bo pilo się wtedy w szklankach jedno i drugie, w każdym razie w czasie sesji, filiżanki były dla gosci;) odstawilysmy biała trucizne:) Bez żadnego nawrotu:) Kilka lat później tak samo radyklanie odstawiłam palenie papierosów, choć tu muszę przyznać, że towarzysko/okolicznościowe zdarzało mi się zapalic, ale bez powrotu do nałogu (o ile nałogiem można nazwać 5-6 lat palenia;). Tak samo było z joggingiem, dieta, czy zerwaniem związku, znajomości, nigdy nie potrzebowałam do tego jakiejś daty, po prostu w pewnym momencie postanawialam cos i to robilam:) Jeśli nam na czymś zależy, to to robimy, jeśli nie-o nie, to całą filozofia;)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s