Jeśli przeto zgodnie z Pismem wypełniacie królewskie Prawo: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego, dobrze czynicie… Jk 2, 8

Mroźny wieczór. Chodniki pokryły się szklistym lodem. Nadchodzi kolejna noc z przymrozkami. A ja tu Was dalej „zmrażam” wpływem religii na różne sfery życia:-)

Jaki wpływ mają one na nasze prawo? Myślę, że ogromny… Judaistyczno-chrześcijański dekalog, wartości wypływające z ośmiorakiej ścieżki buddyzmu… Cały etyczny balast religii. To religie jako pierwsze zwróciły uwagę na konieczność istnienia moralności. Ale nie tylko. Chrześcijaństwo mocno podkreśla przebaczenie, zadośćuczynienie, możliwość naprawy swojego życia. A prawo przejęło charakter resocjalizacyjny-penitencjarny i nie skupia się jedynie na wymierzeniu kary.

Czy religia powinna być obecna w prawie? Tu byłbym bardzo ostrożny. Bardzo łatwo o pewne przeinaczenie. O ile religie zwykle podkreślają wartość sumienia o tyle prawo grozi już zwykle konsekwencjami karnymi. Podam na pewnym przykładzie. Aborcja. Wiem, bardzo śliski temat:-) Ale w tym miejscu się świetnie nadaje. Istnieje bardzo szerokie spektrum. Od całkowitego zakazu po traktowanie aborcji jako jeden ze środków antykoncepcyjnych. Nośnikiem tych postaw jest pewna podstawa ideowa – m.in od kiedy mówimy o żywym człowieku. To wiąże się z naszym światopoglądem i trudno tu narzucać swoje poglądy innym ludziom. Idealna byłaby postawa, że każdy kieruje się tu własnym sumieniem i nie ma potrzeby wprowadzać systemu kar. Jeśli katolicy uważają to za zbrodnię, niech sami w swoim sumieniu się tego wystrzegają a nie narzucają swego zdania innym. Tym bardziej, że wiąże się to z konsekwencjami karnymi i dla kobiety, i dla lekarza. Najciekawsze, że mówi o tym też Katechizm Kościoła Katolickiego (p. 1782): Człowiek ma prawo działać zgodnie z sumieniem i wolnością, by osobiście podejmować decyzje moralne. Nie wolno więc go zmuszać, aby postępował wbrew swojemu sumieniu… Czy katolicy o tym zapominają, gdy mówią innym, jak mają żyć?

Te parę zdań to jedynie próbka pewnej refleksji. Na pewno możnaby o wiele szerzej przedstawić to zagadnienie. Ale jak zwykle zrobiłem to po swojemu:-)

Pozdrawiam

Ceramik

 

 

Reklama

2 myśli na temat “Jeśli przeto zgodnie z Pismem wypełniacie królewskie Prawo: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego, dobrze czynicie… Jk 2, 8

  1. Dokladnie tak to widze!
    A te zakazy prowadza tylko do wiekszych tragedii, ktore dotykaja bardzo mlode/niewyksztalcone/biedne/zdesperowane kobiety. Bo inne zawsze znajda sposob.
    Najbardziej denerwuje mnie, jak sie na ten temat wypowiadaja ksieza, czyli osoby, ktorym nigdy nie grozi: niechciana ciaza w wyniku gwaltu, kolejna ciaza w wyniku braku antykoncepcji (ktorej tez zabraniaja), urodzenie dziecka skazanego na meki i szybka smierc ze wzgledu na genetyczne uszkodzenia plodu, niebezpieczenistwo zdrowia czy wrecz zycia ze wzgledu na ciaze/porod. No ale oni sa znani z tego, ze lubia sie wypowiadac i decydowac o rzeczach, ktore ich nie dotycza i o ktorych nie maja najmniejszego pojecia.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s