Czyż powie glina temu, co ją kształtuje: «Co robisz?» Iz 45, 9

Obserwując sukcesy naszych siatkarzy, dostrzegamy, ile pracy stać musi za każdym zagraniem, które nas zachwyca. Na pewno i talent, ale przede wszystkim żmudna praca… 

Ciekawą kategorią nowych ruchów religijnych, które powstają w ostatnim czasie, są tzw religie człowieka. Nie jest to jakaś nazwa systematyzująca, ale obrazuje ona ciekawe spojrzenie na człowieka, w tych religiach. Wszyscy pewnie słyszeli o scjentologach i o ich wysiłkach zmierzających do samodoskonalenia. Chodzi o pewien zrównoważony rozwój, szeroko pojęte ćwiczenia, kursy i szkolenia, które nie obejmują jedynie jakiegoś postępu moralnego, ale i rozwój inteligencji, samoświadomości i pewnych mocy twórczych. 

Warto wspomnieć o mniej znanym ruchu noszącym nazwę Religious Science (inna nazwa Science of Mind – Nauka religijna, Nauka Umysłu). Na początku było to stowarzyszenie ponadreligijne, ale stopniowo zaczęło się przekształcać w ruch religijny. Religia ta podkreśla panteizm (wszystko jest Bogiem ; albo zawiera się w Bogu). 

RS uczy, że ludzie mogą doświadczyć pełniejszego życia, jeśli zdecydują się na tzw Spiritual Mind Treatment and Affirmative Prayer. Za tymi terminami kryją się pewne ćwiczenia i wiedza. Organizacja wydaje książki i broszury szkoleniowe, które mają w tym pomóc. Prowadzi kursy i treningi personalne (warto czasami zwrócić uwagę, bo ich nazwa pojawia się gdzieś na dole małym druczkiem:-)

Nowe religie chcą zatem też pomóc człowiekowi, by stał się doskonalszy. Ten aspekt jest nawet ważniejszy niż jakaś religijna wiara czy dogmaty. 

Przyznam się, że z dużym zainteresowaniem czytam o tego typu ruchach. Ale mój wewnętrzny sceptycyzm od razu wietrzy jakiś podstęp… Taki już jestem:-) 

Pozdrawiam 

Ceramik 

Reklama

6 myśli na temat “Czyż powie glina temu, co ją kształtuje: «Co robisz?» Iz 45, 9

  1. Właśnie sceptycym (i wpewnym stopniu zasada ograniczonego zaufania) wielokrotnie chroniły mnie przed wdepnięciem w niechciane. Wszystko na początku wydaje się świetne, póżniej często okazuje się pułapką np. ruch New Age. Pozdrawiam:)

    Polubione przez 1 osoba

  2. Mój sceptycyzm wietrzy w tym podstęp także. Nie wierzę w swojej niewierze, że to wszystko „z myślą o miłości, jasności i oświeceniu”. Coś mi w środku mówi, „trzymaj się z daleka”. I ja tego słucham, bo nie raz wybawiło mnie z kłopotów…

    Polubione przez 1 osoba

  3. Chciałabym wierzyć i mieć wiarę w ludzi, i że to powstało z czystego serca i dla dobra ludzi…, niestety przeszłość nie raz pokazała, że potrzeba jest też strzec się przed ludźmi i ich pomysłami. Wszystko ładnie brzmi na papierze, w praktyce mało kiedy się sprawdza.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s