Poznacie ich po ich owocach… Mt 7, 20

Ostatnio trochę więcej piszę o mojej firmie, zwłaszcza o ludziach, którzy w niej pracują. Ponieważ od lat wielu istotną rolę pełni tu wyznaczanie nowych trendów we wzornictwie przemysłowym, stawia się mocno na hasło – proaktywność. 

Aktywność nie wystarcza. Trzeba w jakiś sposób wyprzedzać daną epokę. Dlatego ten przedrostek pro-. Ogólnie wiąże się to z pewnym wyścigiem i niepokojem. 

Od razu w tym miejscu przypomina mi się pewna myśl taoistycznego myśliciela Laozu, autora księgi Daodejing: Jeśli czujesz przygnębienie, to dlatego, że żyjesz w przeszłości. Jeśli czujesz niepokój, to dlatego, że żyjesz w przyszłości. Jeśli czujesz spokój, to dlatego, że żyjesz w teraźniejszości

Zatem wyprzedzać swoją epokę też nie jest za dobrze. Płaci się za to …zdrowiem. 

Albo może jest zupełnie inaczej. Przecież się różnimy. Nie jesteśmy tacy sami. Jedni mają w sobie pewną nutę kontemplacji, kroplę poezji i w jakiś czas ciągle żyją przeszłością. Inni spoglądają ciągle w przód, odpowiadają na wyzwania albo wręcz sami je wyznaczają – myślą o przyszłości. I pozostali tacy, którzy żyją teraźniejszością. Mocno stoją zaparci w tu i teraz… 

Pewnie w wielu z nas jest pomieszanie powyższych postaw. Choć w różnych proporcjach…

Wypadałoby się przyjrzeć każdej grupie z osobna. Ale to już następnym razem:-) 

Pozdrawiam 

Ceramik 

Reklama

7 myśli na temat “Poznacie ich po ich owocach… Mt 7, 20

  1. Jestem pomieszaniem, lubię swoją przeszłość, nie narzekam na teraźniejszość (za bardzo) i nie patrzę w przyszłość. Proszę o zaszeregowanie do grupy i zapisanie mnie na szkolenie.

    Polubione przez 1 osoba

  2. oczywiście, że każdy jest wymieszany i masz racje-w różnych proporcjach;) I jeszcze dużo zależy od momentu w życiu, jakie te proporcje akurat są.
    Ja obecnie jestem baaardzo zajęta teraźniejszością, bo bardzo dużo mam naraz spraw do ogarnięcia, ale mnie też czasem powspominać i -jeszcze bardziej planować, co będę robić (w przyszlosci;)

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s