Więc posłuchajcie, rozumni mężowie: Bóg jest daleki od grzechu,Wszechmocny… Hi 34,10

Przyjechała do nas na wakacje dwunastoletnia Zosia z Warszawy. To córka siostry mojej żony. Poważna panienka:) Choć wydaje mi się, że niedawno jeszcze biegała w pampersie… Przy śniadaniu zapytała, jaki właściwie mam zawód. Wymieniłem kilka, którymi zajmowałem się do tej pory. Najbardziej zainteresował ją ostatni, bo chyba najbardziej „dotykalny” i prawdziwy. Więc poopowiadałem jak wygląda produkcja umywalek…

W ostatnich wpisach zastanawiałem się nad przymiotem Boga, którym jest wszechwiedza i nad tym, jak pogodzić go z wolną wolą człowieka. Dzisiaj może coś na temat wszechmocy. Omnipotencja bowiem wywołuje też swego rodzaju emocje.

Bóg może wszystko uczynić. Jednak od razu pojawiają się swego rodzaju problemy. Pamiętam, że zwłaszcza młodych ludzi to frapowało i stawiali nietypowe pytania: Czy Bóg może popełnić samobójstwo? Czy potrafi stworzyć kwadratowe koło albo kamień, którego nie podniesie? Czy może popełnić grzech albo coś złego?

Wachlarz jest ogromnie szeroki a ludzka kreatywność niebywała. Zatem takich pytań możemy stawiać bez liku. Ale jak na nie odpowiedzieć?

Myślę, że najprościej posłużyć się w tej kwestii odpowiedzią francuskiego filozofa René Descartes, zwanego popularnie Kartezjuszem. Zauważył on w swoich Medytacjach o pierwszej filozofii, iż gdyby Boga poddać zasadom ludzkiej logiki i niesprzeczności, to byłoby to ograniczenie jego absolutnej mocy. I skoro Bóg stworzył ten świat z jego zasadami logiki, byłby też w stanie stworzyć inne wszechświaty w ramach innych zasad logiki. Zdaniem Kartezjusza, po prostu nie mamy zielonego pojęcia o tym, co jest, a co nie jest możliwe dla Boga. Czyż możemy zatem ustalać jakiekolwiek ograniczenia absolutnej wszechmocy Boga:-)?

Zosia na razie nie wyraża zainteresowania światem myślnych dywagacji… Bardziej zainteresowało ją, w jaki sposób nadaje się kształt odlewanym umywalkom. A najbardziej dręczy ją pytanie, czy jej ulubione youtuberki zamieściły nowe nagranie:-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

3 myśli na temat “Więc posłuchajcie, rozumni mężowie: Bóg jest daleki od grzechu,Wszechmocny… Hi 34,10

 1. Oo:)) to macie urozmaicony czas:))
  Żeby rozważać o mocy Boga i co może, a czego nie może, wydaje mi się, najpierw dobrze byłoby poznać tego Boga. Ludzie mają taką skłonność dziwna do wypowiadania się w tematach, których w ogóle nie znają, albo poznali tylko powierzchownie. Trochę uogolniajac, młodzi ludzie wpadają w te pułapkę dosyć często. Poza tym, trochę mi się nie zgadza sytuacja kiedy to ktoś nie wierzy w Boga, a mówi jaki on jest, czy też nie jest i jakie ma ograniczenia;). A i tak często bywa;)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Poznać Boga…
   Mhmm… Kiedyś TU pisałem o Pseudodinizym Areopagicie, który twierdził, że Boga poznać nie można a wszelkie wypowiedzi o nim są w pewien sposób kłamstwem. Podobnie Mikołaj z Kuzy pisał, że Bóg jest opozycją przeciwieństw (TUTAJ).
   Być może wielu mądrych ma inne zdanie i w jakiś tam sposób poznało Boga. Mi wystarczy zatopić się w ciszę:-)
   Ale masz rację. Też spotykam się z tym, że dziś młodzi mało czytają albo robią to bardzo powierzchownie. Stąd też później wiele nieporozumień i wręcz śmiesznych sytuacji:-)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s