Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach… Mt 12, 38

Gdy patrzę na swoje życie, widzę, że zawsze naturalnie ciągnęło mnie do spontanicznych znajomości. Wszelkie bardziej zinstytucjonalizowane grupy mnie odpychały. Klasa w szkole, grupy na studiach, nawet w jakiś sposób praca… Zawsze brała we mnie górę natura outsidera. Stałem z boku, nie cierpiałem podporządkowywania się…

Myślę, że największą tragedią religii jest też utonięcie w instytucjach. O dziwo najstarsza dzisiaj religia, hinduizm, która może mieć i ponad 5 tys. lat, wydaje się być najmniej zinstytucjonalizowana:-)

No tak, ktoś powie, jak można działać nie posiadając żadnych ram strukturalnych. Toż to utopia. Ale te ramy mają tendencję do ciągłego rozbudowywania się, magazynowania, zabezpieczania… Zaczynają żyć własnym życiem, a w końcu to, co było istotne, staje się najmniej ważne.

W przypadku chrześcijaństwa stosunkowo łatwo podać granicę. 313 rok po Chrystusie, edykt mediolański. Chrześcijanie dostają prawo do nabywania gruntów, budowania świątyń. Wcześniej byli religią prześladowaną, ale w pewien sposób …wolną. Można powiedzieć wolną od zepsucia tego świata. Potem było już tylko gorzej:-)

Może lepiej dla religii, gdy jest prześladowana, bo inaczej obrasta w piórka i staje się coraz bardziej niewiarygodna. Ideały płowieją, dostojnicy religijni chcą mieć coraz większy wpływ, bogacą się i patrzą z góry na owieczki…

Ostrzeżenie Jezusa z Ewangelii przed faryzeuszami i uczonymi w Piśmie nabrało nowego sensu. Ciekawe, czy sam Jezus to przewidział?  Że będzie ostrzegał przed tymi, którzy mają jego imię na ustach:-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

5 myśli na temat “Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach… Mt 12, 38

  1. To chyba mam bardzo podobnie. Bardziej czuję się zobligowany do podtrzymywania więzów z rodziną. Jak jest week to zazwyczaj lądujemy u rodziców jednych albo drugich. Tak samo też z rodzeństwem jednym i drugim, chciałabym utrzymywać dobre i silne więzi, głównie ze względu na Młodego, tak nas mobilizuje żeby znał wujkow, ciocie i kuzynostwo, a nie mówił do nich Pan, Pani;)

    Polubione przez 1 osoba

  2. mialam w szkole problemy, bo z koleznka jako jedyne dwie z calego liceum nie zgodzilysmy sie zapisac do TPPR i popsulysmy statystki;)
    Nie cierpie organizacji partyjnych, religijnych i jakichkolwiek innych. No moze jedynie te zajmujace sie zwierzetami i poprawa ich bytu;) Te wspeiram, ale tez sie nie zapisuje;)

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s