A jednak głosimy mądrość między doskonałymi4, ale nie mądrość tego świata ani władców tego świata, zresztą przemijających… 1 Kor 2, 6

Rowerami pojeździliśmy dzisiaj w okolicach Tybingi. Na krótko zatrzymaliśmy się w Nikomedeskirche w Tübingen-Weilheim. Mały skromny kościółek protestancki jakich wiele w Wirttembergii. Wszedłem do środka. Z przodu ołtarz i organy, z tyłu na ścianie chóru portrety pierwszych proboszczów. Ewangelicy nie umieszczają portretów świętych na ścianach. Umieścili za to „ludzi czynu”, budowniczych kościoła:-) W budowlach sakralnych to co święte łączy się z tym, co ziemskie, sacrum z profanum. Na tym właściwie polega ich funkcja.

I znów przypomniało mi się pewne zdanie z Traktatu logiczno-filozoficznego Ludwika Wittgensteina: „Sens świata musi leżeć poza nim. W świecie wszystko jest tak, jak jest, i dzieje się, jak się dzieje; nie ma w nim żadnej wartości – a gdyby była, to nie miałaby wartości. Jeżeli jest jakaś wartość, która ma wartość, to musi leżeć poza wszystkim, co się dzieje i zachodzi. Albowiem wszystko, co dzieje się i zachodzi, jest przypadkowe.
Co zaś czyni je nie-przypadkowym, nie może być w świecie, bo wtedy byłoby znowu przypadkowe. Musi leżeć poza światem.”

Tak też budowano świątynie. Aby nie były budynkami „z tego świata”. I co ciekawe tyczy się to małych wiejskich kapliczek, jak i potężnych katedr. W miarę środków…

Przytoczona myśl Wittgensteina jest bardzo enigmatyczma i tak do końca nie wiadomo, co znaczy… Patrząc na portrety ewangelickich proboszczów z XVI w. zadawałem sobie pytanie, co nimi kierowało, gdy budowali ten kościół.

Czasami słyszymy takie pseudopozytywistyczne nawoływania, że „lepiej byłoby zbudować szkołę albo szpital a nie kolejny kościół”. Gdyby czymś takim kierowali się Rafael Santi albo Michał Anioł nie byłoby ich wspaniałych dzieł:-)

Mimo wszystko potrzebujemy takich miejsc „poza światem”. Tam czas płynie inaczej… I te surowe twarze proboszczów też zdawały się tak przemawiać.

Myślę, że i dzisiejsza Pani Proboszcz też by się świetnie do tego szacownego pocztu wpasowała. Gdy jechaliśmy rowerami machała do nas z okna:-)

Pozdrawiam

Ceramik

 

 

Reklama

6 myśli na temat “A jednak głosimy mądrość między doskonałymi4, ale nie mądrość tego świata ani władców tego świata, zresztą przemijających… 1 Kor 2, 6

  1. „Albowiem wszystko, co dzieje się i zachodzi, jest przypadkowe.
    Co zaś czyni je nie-przypadkowym, nie może być w świecie, bo wtedy byłoby znowu przypadkowe. Musi leżeć poza światem.”- to może dlatego nie szukam celu w życiu, bo wszystko jest przypadkowe, a jeśli nie jest pochodzi stamtąd.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s