Ja, Tobiasz, chodziłem drogami prawdy i dobrych uczynków przez wszystkie dni mojego życia… Tb 1, 3

Życie w prawdzie. Ostatnio zastanawiałem się nad improwizacją. A jak jest z drugą stroną medalu? Czy możliwe jest życie w prawdzie? Z samym sobą… Z innymi…

Kto choć trochę uczestniczył w życiu jakieś wspólnoty religijnej typu oaza albo odnowa (sam miałem to szczęście :-), na pewno usłyszał hasła: “trzeba zrzucić maski”, “żyjmy w prawdzie”… Zawsze dręczyło mnie, że kiedy zrzuciłbym wszystkie maski, to czy w ogóle coś by zostało:-) Nasze zachowania to jednak ciągłe powielanie pewnych stereotypów. Rzadko stać nas na pewną oryginalność. Raczej jesteśmy odtwórcami niż twórcami. Zastanówmy się… Idziemy do sklepu i powielamy pewien schemat. Bierzemy koszyk, witamy się ze znajomymi, idziemy do kasy, mówimy dzień dobry… Nawet rozmowy z naszymi bliskimi to też pewien rytuał. Nie wyskakujemy nagle z czymś nowym, bo nam się oberwie:-) Nasi bliscy też liczą na to, że się gwałtownie nie zmienimy. Chcą przebywać z obliczalnymi osobami.

Oczywiście nie można ciągle grać nieswojej roli. Zmęczymy się tym… Zmęczą się też nasi bliscy… Będą mieli nas dość.

Podejrzewam, że obracamy się w pewnym “obszarze granicznym”. Każdy go wyczuwa. Tu buduje swoje ego. Bo ono w jakiś sposób jest ciągle budowane. Nawet ze względu na język, który ciągle się zmienia. Dochodzą nowe pojęcia. Czytamy nowe książki. Spotykamy nowych ludzi. Czytamy jakiegoś ciekawego bloga. Ogólnie mówimy: rozwijamy się… Zatem także “prawda o nas” też ciągle się zmienia. Bo przecież nie stoimy w miejscu.

Czy wyczuwacie ten dreszczyk niepokoju, kiedy ktoś prosi was, byście opowiedzieli coś o sobie? Zwłaszcza jeśli ma to być skierowane do jakieś grupy… Nie jest to łatwe. Nazwać s i e b i e. Zwykle poprzestajemy na ogólnikach. Imię, wiek, zawód, hobby… I nie chcemy, by ludzie wchodzili w naszą prywatność. Zwłaszcza obcy. To naturalny obronny mechanizm.

Powiedziałbym zatem, że jesteśmy ciągle w drodze do “życia w prawdzie”. I cały czas siebie odkrywamy na nowo.

In vino veritas, in aqua sanitas.. W winie prawda, w wodzie zdrowie… Mówili Rzymianie. Więc nie pijcie za dużo wina, bo poznacie zatrważającą prawdę o sobie… Może tylko troszeczkę:-) 

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

8 myśli na temat “Ja, Tobiasz, chodziłem drogami prawdy i dobrych uczynków przez wszystkie dni mojego życia… Tb 1, 3

  1. 🙂
   Różne są ludzkie charaktery. Zawsze trochę podziwiałem ludzi, którym „lekko” przychodziło opowiadanie o sobie.
   A co do ostatniego zdania…. Przecież opowiadasz o sobie na blogu. Może kontakt wirtualny to nie to samo, ale to też pewna grupa osób, która interesuje się Twoim życiem.

   Polubienie

   1. Opowiadam o sobie na blogu…
    Bardzo selektywna to opowieść. Zresztą nie opowiadam o sobie tylko wrzucam jakieś przypadkowe migawki z tego co zauważyłem w przelocie.
    Kiedyś zauważyłem na płocie napis – Żyje się tylko raz, potem się już tylko straszy.
    Dlatego tytuł mojego wpisu to DRUGIE życie bloggera – ja tu już tylko straszę ale to straszenie też niestraszne.

    Polubienie

 1. Po takiej prośbie to zazwyczaj nie wiem od czego zacząć;))). No bo też jak można zdefiniować kogokolwiek w paru słowach? Człowiek jakby nie było pracował całe lata, całe życie na to jakim teraz jest w tym momencie-trudno to w kilku słowach zamknąć;))
  W swojej odtwórczości i tak jesteśmy swego rodzaju twórczy, bo raczej kombinacje masek jakie sobie dobierany i przywdziewamy rzadko tak naprawdę mogą powtórzyć się u kogoś innego.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Przede wszystkim – kto o coś takiego prosi?
   Jedyne co mi przychodzi do głowy to interview o pracę. A tam mówi się o swoim doświadczeniu zawodowym.
   Prawdopodobnie pytają o to doradcy psychologiczni, ale tego nie doświadczyłem.
   Jedyna osoba, która pyta mnie o jakieś fakty z mojego życia to mój 8-letni wnuk. On pyta o konkretne sytuacje – kiedy nauczyłem się pływać, jaka była moja pierwsza praca, itp.

   Polubienie

 2. Na pytanie „a teraz proszę kilka słów o sobie”( którego nie cierpię) – zawsze odpowiadam jakieś bzdury na odczepnego, typu „matka i żona. Kobieta czynna zawodowo, która z nie uzasadnionych przyczyn wybrała miejsce pracy oddalone od domu o 100 km. Niepoprawna romantyczka, mająca nadzieję, że od poniedziałku będzie normalnie. Nie mam psa, ani kota.” Zazwyczaj po takim wstępie mam spokój.
  Zazwyczaj, bo czasem kierowane są w moją stronę dziwne pytania… np. kiedy opowiadałam, na spotkaniu z przedsiębiorcami, że jestem kierownikiem agencji (w domyśle bankowej), to ktoś dopytał: „agencji towarzyskiej?” – czym zbit mnie z tropu i potwierdził moją tezę, że wariatów nie brakuje.

  Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s