Radość serca wychodzi na zdrowie, duch przygnębiony wysusza kości… Prz 17, 22

Było poważnie. Dzisiaj niepoważny dzień śmigus-dyngus:-) Z rana zawitali do nas mali synowie brata, aby dopełnić zwyczaju polania wodą moich córek. W zeszłym roku ten dziki zwyczaj tak się przyjął w Szwarcwaldzie, że dzieci sąsiadów lały się wodą cały tydzień. Spodobało się to małym Niemcom aż tak bardzo, że polali mnie wodą, gdy wracałem z pracy. Gdy się trochę obruszyłem, zdziwili się – “przecież jestem Polakiem i powinienem znać ten zwyczaj”. Wziąłem się za tłumaczenie, że tylko poniedziałek wielkanocny, tylko panny na wydaniu, ale wzruszyli ramionami i sobie poszli. Że też wariackie zwyczaje przyjmują się tak łatwo…

Za czasów mojego dzieciństwa śląskie i morawskie wioski spływały wodą. Panny za polanie obdarowywały kroszonkami, które skrobały cały Wielki Tydzień. Nikt nie ważył się polać “niepanny” – mężatki… Nie mnie oceniać tego zwyczaju, ale nigdy za nim nie przepadałem. Tym bardziej, że później przybrał na miejskich blokowiskach wręcz chuligański charakter.

Jestem ciekawy, jak będzie w tym roku w Szwarcwaldzie. Na razie cisza. Chłopaki byli rano bardzo dyskretni:-) Poszli jedynie do polskich znajomych.

I tak to ze śmigusem-dyngusem… Dopadnie cię nawet na emigracji…

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

6 myśli na temat “Radość serca wychodzi na zdrowie, duch przygnębiony wysusza kości… Prz 17, 22

  1. Mój tatuś wstał przed szóstą, żeby nas pokropić :))) mąż że starszym nawet tego nie poczuli, młodszy tylko przez sen wytarł buzię. Najwięcej kropkelek spadło na mnie. Pogroziłam palcem, a w sercu strasznie się cieszyłam, bo to znaczy, że będę piękna i młoda przez cały rok :))))

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s