… dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są one zdzierstwa i niepowściągliwości… Mt 23, 25

Pewnego razu rabbi Elimelech tak powiedział:
Nie wątpię, że będę miał udział w przyszłym świecie. Kiedy stanę przed Najwyższym Sądem i zapytają mnie: „Czy uczyłeś się jak należy?”, odpowiem „Nie”. Wtedy mnie zapytają „Czy modliłeś się jak należy?”. A ja znowu odpowiem „Nie”. I zapytają mnie po raz trzeci: „Czy jak należy czyniłeś dobro?”, a ja po raz trzeci będę musiał zaprzeczyć.
A wtedy wydadzą wyrok: „Mówisz prawdę. Ze względu na prawdę należy ci się udział w przyszłym świecie”.
Martin Buber, Opowieści chasydów

Niepokojące, prawda? Zwłaszcza dla wszystkich samochwałów i wszystkowiedzących:-)

A dzisiejszy człowiek postępuje wręcz odwrotnie. Marketing go czasem wyprzedza. Jeszcze nic nie zrobi  a już o tym głośno.

I mamy do czynienia z odwrotną tendencją. Upiększania życia, urozmaicania życiorysów, dodawania zasług…

Wystarczy otworzyć gazetę i mamy mnóstwo przykładów… Zwłaszcza politycy to w tej dziedzinie mistrzowie…

Może lepiej zamknąć gazetę:-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

2 myśli na temat “… dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są one zdzierstwa i niepowściągliwości… Mt 23, 25

  1. Nie do końca chyba jest to takie złe. Poznałam panią dyrektor, która nic nie potrafiła poza skrupulatnym wypełnieniem nakładanych na nią zadań. Była pewna siebie, dumna. Rodzina była dumna z niej. 
A ja mam naturę umniejszania własnych osiągnięć i osiągnięć moich bliskich. Sama na tym cierpię. Ale ostatnio pewna kobieta zwróciła mi uwagę, by nie umniejszac czynów własnych dzieci. Ona wychowała córki tak, by były skromne i w obecnych czasach nie mogą się odnaleźć wśród rówieśników. 
A politycy – to też inna bajka…


    Polubienie

    1. Podejrzewam, że to „amerykanizacja” naszej kultury i jej skutki. Piszesz, że dzieci znajomej nie mogły się odnaleźć wśród rówieśników… No właśnie, bo mamy do czynienia z pseudomarketingowymi relacjami. Naturalną rzeczą jest, że czyny wyprzedzają słowa a w dzisiejszym świecie zostało to odwrócone. Inteligentni ludzie to dostrzegają, wywołuje to u nich niesmak. 

Hmmm… a „umniejszanie” swoich zasług… Zwykle robimy to z ironią i wiemy, że ludzie i tak wiedzą, żeśmy sobie poradzili. Wyraża to dystans do siebie, mile widziany wśród słuchaczy. Ale jeśli nie jesteśmy pewni takiej reakcji, nie wolno tego robić. Bo wykorzystane to zostanie przeciw nam. Niestety…


      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s