Nie ma pamięci o tych, co dawniej żyli, ani też o tych, co będą kiedyś żyli, nie będzie wspomnienia u tych,co będą potem Koh1,11

Czasami mam wrażenie, że nasza pamięć jest jak stary antykwariat. Pełno tam niepotrzebnych rupieci. Zalegających miejsce obrazów. Zresztą sama nazwa od łac. antiquarius oznacza osobę zajmująca się starożytnościami. I nagle ni stąd ni zowąd jakiś przedmiot okazuje się potrzebny, chciany. Ktoś chce go postawić na wyeksponowanym miejscu, by dodać charakteru swojemu… życiu.

Mówi się o tym, że naród istniej dopóki pielęgnowana jest pamięć o jego przeszłości. A czyż nie jest tak i z nami? Funta kłaków nie było by warte nasze życie bez pamięci.

Ale z drugiej strony pamięć jest przekleństwem. Ileż dalibyśmy, by zapomnieć wszystkie nasze wpadki, zdrady wobec siebie i innych. Jak bardzo chcemy czasami swoistego resetu naszego mózgu. By zapomnieć o krzywdach i całym budzie rzeczywistości.

Zawsze zabierałem się do przeczytania pewnej książki o fascynującym tytule:-) Chodzi mianowicie o Mężczyznę, który pomylił swoją żonę z kapeluszem Olivera Sacksa. Stąd właśnie pochodzi pewien cytat, który mnie bardzo zafrapował:

Musimy zacząć tracić pamięć, nawet tylko stopniowo i nieznacznie, by zdać sobie sprawę, że pamięć stanowi nasze życie. Życie bez pamięci jest niczym (…). Pamięć jest naszym spoiwem, powodem istnienia, wrażliwością, nawet naszym działaniem. Bez niej jesteśmy niczym (…).

Pozdrawiam

Ceramik

2 myśli na temat “Nie ma pamięci o tych, co dawniej żyli, ani też o tych, co będą kiedyś żyli, nie będzie wspomnienia u tych,co będą potem Koh1,11

  1. Zawsze szanowalam potege pamieci:) 
Mam bardzo duzo dobrych wspomnien, ktore chce zachowac:) 
A te zle? Kazdy je ma, ja ich nie przywoluje, wiec z czasem sie zacieraja. 
Sa wyplowialymi fotografiami w sepii, te do ktorych czesto wracam-kolorowe, wyrazne i w 3D;)


    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s