Córka dla ojca to skryte czuwanie nocne, a troska o nią oddala sen… Syr 42, 9

Rozmawiam z córką przez połączenie wideo. Opowiada o studiach, o kolegach, wykładowcach… Śmiejemy się do rozpuku. I znowu wracam pamięcią do moich studiów. Moi rodzice w latach osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych nie mieli jeszcze telefonu. Gdy była jakaś pilna potrzeba, dzwoniłem do sąsiada.

Chyba trochę wcześniej musiałem być dorosłym. Żyć na własny rachunek. Wymyślać coś, gdy zabrakło pieniędzy. W sumie wszystko wyszło na dobre.

Czym właściwie jest dorosłość? Czy tylko życiem na własny rachunek? Odpowiedzialność za siebie staje się codziennością. Dochodzi odpowiedzialność za innych. Niezależność. Wolność w dysponowaniu własnym czasem. Ale i samodzielność. Bo nikt już za nas nic nie zrobi.

Ale daje to frajdę. I spełnienie. Przychodzi taki moment w życiu, że już nic nas nie cieszy, gdy nie zrobimy tego samemu.

Popełnianie błędów. To też jest związane z dorosłością. W jakiś sposób mamy do nich prawo. Wiadomo, by lepiej ich nie było. Ale zawsze trochę trzeba się „sparzyć”, by być mądrzejszym…

I o tym wszystkim również muszę pamiętać, gdy dorastają moje dzieci:-)  Gdy troska o córkę oddala sen…

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

2 myśli na temat “Córka dla ojca to skryte czuwanie nocne, a troska o nią oddala sen… Syr 42, 9

  1. Im gorsze i niepewne warunki zyciowe, tym szybciej dzieci dojrzewaja i staja sie amodzielne, w krajach objetych wojna i nedza sa to niestety juz kilkulatki, to jest straszne. 
Ale niedobre jest tez przegiecie w druga strone, gdzie 30 letnie „byki” zyja pod dachem i na koszt rodzicow, z wyzywieniem i opierka, a oni (one oczywicie tez;) „sie odnajduja”;)


    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s