Potem Aaron przyprowadzi kozła, wylosowanego dla Pana, i złoży go na ofiarę przebłagalną Kpł 16, 7

„Wir suchen keine Schuldigen, wir suchen Lösungen!” (Nie szukamy winnych, ale rozwiązań). Takie hasło widnieje w jednym z pokojów zebrań w mojej firmie. Nie zawsze się go stosuje, o czym wielu boleśnie się przekonało:-) Ale idea jest chlubna. Rozwiązywanie problemów jest kluczem do sukcesu. Szukanie winnych kończy się pyskówkami i kryzysem w komunikacji.

Izraelici mieli w zwyczaju w czasie Dnia Przebłagania (Jom Kippur) spychać w przepaść kozła przewiązanego czerwoną wstążką, którego obarczano grzechami ludu wybranego. Do dzisiaj w wielu grupach ultraortodoksyjnych żydów taką rolę pełni starannie wybrany kogut.

Kozioł ofarny. To też nazwa pewnego psychicznego mechanizmu. Zwłaszcza w obliczu pewnego zagrożenia. Na osobę, grupę ludzi projektowane jest całe zło.

W historii ludzkiej mnóstwo takich przykładów. Żydzi, masoneria, homoseksualiści… Można wymieniać dalej. Chodziło przede wszystkim o to, by samemu wywinąć się od winy. Ofiarą zwykle byli mało znani, inni pod jakimś względem czy wyróżniający się w tłumie. Bo bano się odmienności. I nią niszczono. Świetnie nadawały się do tego mniejszości etniczne, religijne czy seksualne…

Ale i na co dzień obarcza się winami niewinnych. Tylko dlatego, że są słabi i nikt ich nie broni. Kozłów ofiarnych ciągle nie brakuje…

I chyba zawsze warto się pytać, dlaczego wyświechtane opinie ludzkie tak łatwo kogoś oskarżają. A nuż, kryje się za tym ktoś, kto potrzebuje pomocy.

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

4 myśli na temat “Potem Aaron przyprowadzi kozła, wylosowanego dla Pana, i złoży go na ofiarę przebłagalną Kpł 16, 7

  1. Jak nie kozioł ofiarny, to czarna owca… a inni to świnie, stare krowy i osły lub barany, ewentualnie stare capy. Czasem trafi się w grupie jakiś kret… 
- ale to tak na marginesie :))) Tak mi się pokojarzyło. 

Przepraszam, że stale nie na temat, ale po głowie chodzi mi stale rola kozła właśnie. Zwierzątka. Bo są osoby, które cenią sobie kozie mleko – a jest ono teraz łatwo dostępne – w każdym większym sklepie. Ażeby takie mleko wyprodukować potrzebne są kózki, ale żeby dawały mleko potrzebny jest koziołek, który je obskoczy. Zatem z całego miotu wybiera się kózki, a koziołki… no cóż… na ofiarę, bo w Europie nie jada się koźliny…. 


    – więc ten kozioł przyprowadzony przez Aarona i tak miał :szczęście: – bo został wybrany, szczególny…


    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s