Anna odrzekła: «Nie, panie mój. Jestem nieszczęśliwą kobietą… 1 Sm 1, 15

Poczytałem sobie parę blogów i nadziwić się nie mogę. Mężowie “po kwiecie wieku” szukają sobie nowych partnerek. Najlepiej Azjatek, posłusznych i dużo młodszych. Mają do tego prawo oczywiście, ale czy mają prawo do braku odpowiedzialności za swoje dotychczasowe życie?

Poczytałem trochę o monogamii i wierności. Szacuje się, że monogamia u ludzi ulształtowała się dość późno. W sumie do dzisiaj wiele kultur pozostaje poligamicznych i nie zna monogamii. Wyprzedziły nas słonie, niektóre ptaki… Nasi biologiczni kuzyni, naczelne, są pod tym względem dość frywolni. Zwłaszcza wśród różnych odmian szympansów panuje totalne wyuzdanie. Seks dla przyjemności, zabawy, homoseksualny, jako forma uzależnienia, z bardzo młodymi osobnikami np wśród szympansów bonobo jest czymś pospolitym. Podobnie zresztą było w ludzkich gromadach koczowniczych. Udający się na wyprawę mężczyźni zaspokajali swe potrzeby seksualne z przygodnymi partnerkami, między sobą i… zwierzętami, którymi się opiekowali. Zresztą biologicznie sprzyjało to różnorodności i ubogaceniu materiału genetycznego. Dopiero osiadły tryb życia przyniósł pewne zmiany pod tym względem. Wzrastało proporcjonalnie opiekuńcze zadanie ojca i tu chyba leży przyczynek do monogamii. Duży przewrót przynosiły religie. Nie chodzi wcale o jakieś tabu. Raczej o względy gospodarcze i społeczne. Zauważono (zapewne kapłani tych religii), że monogamia służy pewnemu porządkowi. Mężczyzna przywiązany do swojej rodziny i jednej kobiety jest bardziej uporządkowany, skupia się na pomnażaniu dobrobytu i jest… lepszym kąskiem dla religijnych kacyków.

Przemiany cywilizacyjne zaczęły podnosić rangę monogamii. Pojawiła się instytucja małżeństwa. Rodzina monogamiczna stała się ostoją dla rozwijających się społeczności. Partner stawał się kimś, na którym dziecko i partnerka mogli polegać. Od tego czasu nie minęły setki lat, ale tysiąclecia, choć mam wrażenie, że to ciągle mało. Jestem daleki od umoralniania, zdażają się przecież chwile słabości, ale wydaje mi się, że słonie i delfiny nas wyprzedziły:-) Chodzi o pewną dozę odpowiedzialności… Ale to bardzo niepopularne słowo…

Czy dzisiaj mamy do czynienia z jakąś nierealną restauracją czasów koczowniczych? Ale tamci faceci mieli przynajmniej j…a i po numerku ze swoją ulubioną kózką, wracali do namiotu, by przygotować zapasy przed zimą…

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

7 myśli na temat “Anna odrzekła: «Nie, panie mój. Jestem nieszczęśliwą kobietą… 1 Sm 1, 15

 1. Dziwne mamy czasy… 
Ale byłam na spotkaniu z Rycerzem JPII. Oni spotykają się wyłącznie w męskim gronie, żeby inne niewiasty ich nie rozpraszały. Chciałam się zapytać, na czym polega rozpraszanie, ale zrezygnowałam :)


  „nie Panie mój. Jestem nieszcześliwą kobietą…” ale tylko szczęśliwe mogą kochać. 


  Polubienie

  1. @Salmiaki = „…żeby inne niewiasty ich nie rozpraszały…”. 
Św Paweł nakazuje aby kobiety miały w kościele nakrytą głowę. Powód – kobiece włosy rozpraszają Anioły. 
Zapewne właśnie to rozumiemy przez odruch Pawłowa. 
To już teraz wiesz o co chodzi tym Jan-Pawłowym Rycerzom.


   Polubienie

 2. Ja jestem monogamistka…seryjna;) Jak z kimś jestem, to znaczy, że to kocham (albo tak mi się wydaje;), więc nie zdradzam, jak mam dość, to odchodze;) 
A na serio, mnie łatwo mówić, bo męża poznałam po 20, po 2 kiljuletnich zwiazkach, on po kilkunastoletnim. W pewnym wieku i z pewnym doświadczeniem jest (powinno byc;) łatwiej stworzyć udany, monogamiczny związek. Już się różnych rzeczy spróbowali i wie dokładnie czego się chce. Oczywiście są osoby niereformowalne i niewiedzace, czego chcą, nawet u kresu życia. Wiem, o którym blogu piszesz, myślę, że rozwód to tam teraz jest najmniejszym problemem. Ja nic nie mam absolutnie przeciw rozwodom, sa lepsze, niz meczenie sie razem i bycie samotnym w zwiazku, ale jeśli na się dzieci, to trzeba to przeprowadzić tak, by nie ucierpiały.

  Po 40:) 
Nie mam pojecia, czy byłabym nawet z najcudowniejszym mężczyznom Do dziś , gdybym go poznała po 20:) Do stałego związku poczułam się dojrzała dopiero kilka lat przed 30;)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s