Umyślnie bowiem pod samym zamkiem wybudował gimnazjum i najlepszych młodzieńców zachęcił do włożenia kapelusza… 2 Mach 4, 12

Róże się przyjęły. Jak pisałem niedawno, przytargałem z Polski dwa krzaki – różę herbacianą i białą pnącą… Będą musiały się zmagać z nieurodzajną kamienistą szwarcwaldzką glebą. Kwiaty często są symbolami i metaforami wzniosłych uczuć. Ale o symbolice lawendy przyznam się do tej pory nie słyszałem:-)

Lawendowe lobby. Tak jak grzmią tytuły wielu gazet, określa się grupę homoseksualnych kardynałów i duchownych pracowników kurii rzymskiej. Były plotki, że to oni właśnie doprowadzili do przedwczesnej abdykacji Benedykta XVI. I dzisiaj mocno doskwierają Franciszkowi.

Nie mam nic przeciwko tej orientacji seksualnej. Jednak w tym przypadku zachodzi ciekawa sytuacja. W oficjalnych dokumentach Kościół wypowiada się ciągle przeciwko. Jednocześnie w tej instytucji ważne i odpowiedzialne funkcje pełnią homoseksualne osoby. Dzisiaj co prawda już nie ma tak okrutnej retoryki, jaka była jeszcze przed kilkudziesięciu laty – o zboczeńcach i sodomitach…. Biblia nie pozostawiała również  złudzeń w tym zakresie (np 1 Kor 6, 9). Obecnie zachęca się osoby homoseksualne jedynie do powstrzymywania od aktywnego życia seksualnego. W przypadku duchownych, związanych w końcu celibatem, jest to samo przez siebie zrozumiałe:-)

A jednak ciągle jest jakaś zadra… Jestem ciekawy, ile osób owego lobby brało udział w opracowywaniu słynnej instrukcji, która jednoznacznacznie zabrania przyjmowania do seminariów osób o „silnych tendencjach homoseksualnych”:-). Kanon 1029 Prawa Kanonicznego wymaga również  „nieskażonej wiary” od kandydata do święceń. A linia kościelna w sprawie homoseksualizmu jest ogólnie znana. 

Przyznam się, że współczuję księdzom-gejom. Rozdarcie w jakim żyją nie jest godne pozazdroszczenia. Są dwa wyjścia, ewentualnie trzy… Pierwsze to żyć w etycznym rozdarciu. Drugie to …olewać całą struację i żyć po swojemu. I ewentualnie trzecie – okazać pewną odpowiedzialność i dać sobie spokój z kapłaństwem.

Czytałem kiedyś o aktorze Ian McKellenie (znanym m. in z roli Gandalfa we Władcy Pierścieni), zadeklarowanym geju, że zawsze kiedy nocował w hotelu wydzierał z Biblii niepchrzychylne gejom strony. A jak się sprawa ma przy okazji tych, którzy codziennie przy ołtarzu czytają Ewangelię?

Pozdrawiam

Ceramik

 

Reklama

4 myśli na temat “Umyślnie bowiem pod samym zamkiem wybudował gimnazjum i najlepszych młodzieńców zachęcił do włożenia kapelusza… 2 Mach 4, 12

 1. Zerknąłem do internetu – znalazł tylko JEDEN cytat w Biblii potępiający homoseksualizm. 
Jeśli natomiast chodzi o księży gejów, to póki istnieje celibat , nie widzę problemu. 
Celibat to całkowita wstrzemięźliwość seksualna – nie precyzuje czy seks z osobą innej czy tej samej płci. 
Z jednej strony ksiądz-gej, obracając się głównie w środowisku męskim, jest może bardziej narażony na pokusy. Z drugiej strony nie grozi mu pokusa w stosunku do zakonnic czy gosposi.


  Polubienie

  1. Mi to też zupełnie nie przeszkadza:-) 
Ale czytając przytoczoną instrukcję rzymskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego raczej to powinno przeszkadzać najbardziej zainteresowanym… Powinno:-)


   Polubienie

 2. Jak na osoby reklamujące życie w celibacie, to oni baaardzo dużo zajmują się seksem, obojętnie jakiej orientacji;) I niekoniecznie wlasnym;) 
Mnie tam rybka co, jak i z kim robią, byle zostawili w spokoju dzieci. Celibat prowadzi do różnych psychicznych skrzywien, prze to najbardziej cierpią niewinne i bezbronne istoty.


  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s