Paweł zaś, spojrzawszy śmiało na Sanhedryn, przemówił… Dz 23, 1

Nowi ludzie w firmie. Tak do końca nie wiedzą jak się zachować. Przyglądają się ukradkiem, na co trzeba zwracać uwagę…

Jak religie znajdują nowych adeptów? Większość to ludzie, którzy urodzili się w danej religii i tak też żyją. Obrzezani, ochrzczeni… Naznaczeni od samego urodzenia:-) Wyrośli wśród uprawianych rytuałów, obchodzonych świąt… I dalej przekazują to swoim dzieciom…

Chociaż są i tzw neofici, świeżo nawróceni. Mam znajomą, która urodziła się w katolickiej rodzinie i w dorosłym wieku została baptystką. W sumie nie zmieniła religii, tylko wyznanie. Opowiadała z przejęciem, jak przeżyła jeszcze jeden (tym razem świadomy) chrzest przez zanurzenie.

Bardzo często neofici są ogromnie gorliwi w wypełnianianiu swoich religijnych obowiązków, czym wprawiają w zakłopotanie „starych”. Tak jak Saul z Tarsu, który z prześladowcy chrześcijan stał się gorliwym apostołem.

Ten dynamizm chyba trochę z czasem się wytraca. Przypominam sobie pewnego chłopaka, zielonoświątkowca. W ich gminie panował zakaz spożywania alkoholu. On sam już go za bardzo nie zachowywał i chodził ze znajomymi na piwo, o czym pewnie jego pobożni rodzice nie mieli zielonego pojęcia.

Patrząc na  statystyki religii widzimy jeszcze przewagę chrześcijan nad muzułmanami. Ale prognozy mówią, że ze względu na dużą dzietność rodzin muzułmańskich za kilkadziesiąt lat dojdzie do zmiany … lidera.

Wypada przyłożyć się bardziej do poznawania Koranu:-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

3 myśli na temat “Paweł zaś, spojrzawszy śmiało na Sanhedryn, przemówił… Dz 23, 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s