Woń twych pachnideł słodka, olejek rozlany – imię twe, dlatego miłują cię dziewczęta… Pnp 1, 3

Seksualność w ewangelikaliźmie. Będę miał tutaj na myśli wspólnoty tzw II Reformacji a więc zwłaszcza baptystów, zielonoświątkowców, wolnych chrześcijan, czy kościół nowoapostolski. Kościoły te miały u zarania swego powstania ambicję upadobnić się do wspólnot pierwszych chrześcijan. We wszystkich praktykuje się chrzest dorosłych. Są tu najczęściej kościoły typu kongregacjonistycznego, gdzie najwyższą władzę stanowi zgromadzenie wszystkich członków zboru albo prezbiteriańskiego, gdzie rządzą tzw rady starszych, prezbiterów.

Kościoły te zwykle powiązane są w tzw alianse, które gromadzą podobne pod względem poglądów wspólnoty.

Nastąpiło tu między innymi zaostrzenie etyki seksualnej oraz próby odnowienia biblijnego patriarchatu z autokratywną rolą pastora we wspólnocie i ojca w rodzinie. W wielu północnoamerykańskich aliansach ostro występuje się przeciwko homoseksualizmowi. Tak ostrej retoryki nie ma nawet w konserwatywnych odmianach katolicyzmu, który mimo wszystko szanuje osoby homoseksualne. W wielu aliansach praktykuje się np wyrzucenie ze zboru za tzw grzech “wszeteczeństwa”, złamania wierności małżeńskiej. Homoseksualizm zaś nazywany jest grzechem sodomskim, “wołającym o pomstę do nieba”, “zwyrodnieniem” i “wynaturzeniem”.

Do najbardziej  fundamentalistycznych aliansów pod tym względem należą: Southern Baptist Convention, Independent Fundamental Baptist czy Australian Baptist Ministeries.

Przywykliśmy do tego, by szukać homofobów w środkowej czy wschodniej Europie, ale okazuje się, że możemy takowych również spotkać na cywilizowanym Zachodzie. Stereotypy mogą być mylne:-)

 

Pozdrawiam

Ceramik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s