Wstałam, aby otworzyć miłemu memu, a z rąk mych kapała mirra, z palców mych mirra drogocenna… Pnp 5, 5

Seksualność w protestantyźmie. Będę miał tutaj na myśli najstarsze kościoły protestanckie: Ewangelicko-Augsburski (lutetański), Ewangelicko-Reformowany (kalwiński) i częściowo również anglikański.

Podobnie jak w innych kościołach chrześcijańskich, seksualność traktowana jest tutaj jako dar od Boga i spojrzenie na seks jest bardzo pozytywne. Podkreśla się jednak zawsze w protestanckich opracowaniach na ten temat pierwszoplanową rolę Biblii, w której jak się często podkreśla, znajdziemy wszystko i odpowiedź na każde pytanie.

Po pierwsze warto podkreślić, że u protestantów małżeństwo nie jest sakramentem, ale rodzajem umowy społecznej. Nie mamy więc tu do czynienia z porządkiem łaski, a z prawami natury. Ale to właśnie w małżeństwie Luter dostrzegł jedyne źródło ujścia biologicznych popędów, które wiązał z ciężarem grzechu pierworodnego (wcale nie brzmi to pozytywnie:-)

Podkreśla się tu często, że kościół nie ma prawa wydawać jakiś szczególnych wskazań, co do charakteru pożycia między małżonkami. Ale powinni oni mieć na uwadze powagę Biblii. Z tego też powodu nie ma u protestantów doktryny na temat homoseksualizmu czy masturbacji. Zdania w tej kwestii są bardzo podzielone, a Biblia pamiętajmy, wypowiada się w tych kwestiach bardzo krytycznie.

Środki antykoncepcyjne, poza wczesnoporonnymi, są dozwolone.

Wg prorestantyzmu celibat i dziewictwo leżą poza naturalnymi możliwościami człowieka a według Marcina Lutra, Bóg przeznaczył kobietę i mężczyznę do współżycia. Małżeństwo jest więc swego rodzaju poleceniem, a nawet przykazaniem, jakie człowiek otrzymał od Boga.

Brak doktryny w sprawie homoseksualizmu zaowocował tym, że zbory protestanckie są bardzo podzielone. Przykład: kościół luterański w Niemczech nie widzi nic złego w homoseksualiźmie a nawet ordynuje homoseksualnych pastorów. Podobnie od 2016 r. dzieje się w Norwegii i od kilku lat w Szkocji. Nie znalazłem natomiast danych o Polsce. Mamy przecież kilkusettysięczną reprezentację polskich luteran (okolice Wisły). Z tego, co wiem jeszcze kilka lat temu był to temat sporny i nie doszło do porozumienia. Na pewno blokadą są wytyczne państwowe. Kościoły luterańskie błogosławią pary, które zawarły małżeństwo w urzędach. A przecież w Polsce nie ma pozwolenia na małżeństwa homoseksualne. I pewnie długo jeszcze nie będzie.

 

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

2 myśli na temat “Wstałam, aby otworzyć miłemu memu, a z rąk mych kapała mirra, z palców mych mirra drogocenna… Pnp 5, 5

  1. Ocieka seksem ten blog. Chyba powinien być przeniesiony do kategorii od 18 lat 🙂 
A tak na marginesie. 
Niezliczona ilość Kościołów protestanckich… niedawno usłyszałem taką opinię: 
co robią protestanci gdy się nie zgadzają? Zakładają nowy Kościół. 
A co robią katolicy? Zakładają nowy zakon – przykład św Franciszek z Asyżu. 
Z innej beczki. W Australii zakończyła postępowanie Królewska Komisja do spraw wykorzystywania seksualnego nieletnich przez Kościoły. Żaden nie jest bez winy. Komisja opublikowała zalecenia, które muszą być wykonane. Dla Kościoła katolickiego jest m.in. zalecenie – wystąpić oficjalnie do odpowiedniej instancji w Watykanie, aby celibat nie był obowiązkowy.


    Polubienie

    1. Ocieka seksem, tak jak nasze życie:> Jakoś zaciekawiło mnie, jakie ograniczenia ludzie sobie wymyślili w tym względzie… I tak to rozwijam… Ale już powoli się ten wątek dla dorosłych kończy:> I obiecuję być już grzeczny… 
Bardzo ciekawe, co piszesz… „Zalecenie, by celibat był nieobowiązkowy” Podejrzewam, że sytuacja do tego zmierza. Obecny papież jest na pewno tego zwolennikiem (jego propozycja na temat viri probati) Ale stoją tu na przeszkodzie też względy finansowe. Jak wszędzie w życiu:-)


      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s