Oczarowałaś me serce, siostro ma, oblubienico, oczarowałaś me serce jednym spojrzeniem twych oczu… Pnp 4,9

Seksualność w prawosławiu. Mimo, iż wydawać by się mogło, że prawosławie to jedna z odnóg chrześcijaństwa, to występują pewne różnice w rozumieniu seksualności w porównaniu z katolicyzmem. Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że kapłani prawosławni (oprócz biskupów) nie są celibatariuszami. Mają więc rodziny i uprawiają seks:-) Istnieje jednak słuszna tradycja, że w czasie spowiedzi nie wypytują małżonków o tematy alkowy, pozostawiając te sprawy ich własnemu sumieniu. Bowiem “Cerkiew prawosławna w stosunku do pożycia intymnego małżonków zajmuje stanowisko niezwykle powściągliwe i jednocześnie pełne zaufania w poczucie ich odpowiedzialności” jak stwierdzają “Podstawy Społecznej Koncepcji Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej” (§ XII. 3)

Podobnie jak w katolicyźmie, prawosławie krytykuje masturbację i stosunki homoseksualne. Istnieje natomiast różnica przy środkach antykoncepcyjnych. Poza środkami wczesnoporonnymi są jak najbardziej dopuszczalne. A więc i prezerwatywy, i tabletki antykoncepcyjne nie są żadnym problemem dla prawosławnego chrześcijanina.

A więc mamy powtórkę, podobnie jak przy katolicyźmie – seks jedynie w małżeństwie. W wyżej cytowanym dokumencie znalazłem jednak pewną różnicę. W nauczaniu cerkwi prawosławnej najważniejszym celem małżeństwa nie jest jednak prokreacja, lecz “wzajemna miłość, prowadząca do osiągnięcia jedności i zbawienia w Chrystusie”.

“Tyz piknie… “ – jakby to pedzioł Pyzdra z Janosika.

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

4 myśli na temat “Oczarowałaś me serce, siostro ma, oblubienico, oczarowałaś me serce jednym spojrzeniem twych oczu… Pnp 4,9

  1. A najpiknie, to miec sex dla samej czystej przyjemnosci, bez zadnych chorych ograniczen (Plec partnera, sakramenty, prokrecja, zakaz antykoncepcji;)


    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s