Jak jabłoń wśród drzew leśnych, tak ukochany mój wśród młodzieńców… Pnp 2, 3

Seksualność w judaiźmie. Naród Tory, choć niezbyt dzisiaj liczebny, zaledwie kilkanaście milionów wyznawców, wywarł wielki wpływ na etykę wielu religii. Zwłaszcza chodzi tu o chrześcijaństwo i islam. Judaizm jest dzisiaj niezwykle podzielony i każdy z odłamów przestrzega własnych wymogów względem seksualności. Są chasydzi, żydzi ultraortodoksyjni, neoortodojsyjni oraz synagogi liberalne i wiele, wiele innych – pośrednich:-) Podana niżej charakterystyka seksualności będzie odnosić się do odłamu najbardziej konserwatywnego – żydów ultraortodoksyjnych.

Według Halachy (żydowskiego prawa, u którego podstawy leży Pięcioksiąg Mojżeszowy) dorosły żyd i żydówka nie mogą osobno przebywać w zamkniętym pokoju, z wyjątkiem par małżeńskich, rodzica z dzieckiem lub osoby dorosłej z dziewczynką do 3 roku życia i chłopcem do 9 roku życia. Żydzi nie mogą oglądać się za kobietami, flirtować czy kokietować… Do dzisiaj wśród ultraortodoksyjnych żydów nie ma koedukacyjnych szkół.

Jedynie uświęcony jest seks małżeński, ale zawsze przy zgaszonym świetle bez obecności obcej osoby. Halach zaleca zapewnić przyjemność żonie; zakazuje zmuszania do współżycia, stosunku w okresie żałoby i w stanie nietrzeźwym. Żydówka nie może masturbować partnera. Wszelkie marnowanie nasienia jest niedopuszczalne. Nie wspomina się natomiast o zakazie masturbacji u kobiet. Niedopuszczalny jest także stosunek przerywany i seks w prezerwatywie. Nie wchodzi w rachubę zbliżenie podczas miesiączkowania i 10 dni po nim. Mężczyzna wtedy nie może nawet dotknąć kobiety. Po 10 dniach kobieta musi wziąć rytualną kąpiel i może wrócić do łóżka partnera. W czasie miesiączkowania małżonkowie śpią osobno.
Dla ultraortodoksyjnych żydów seks analny jest wykroczeniem przeciw wierze, a seks oralny – budzi wiele wątpliwości moralnych. Żydzi mawiają nawet, że jeśli mężczyzna wejdzie do pochwy swej żony, gdy ona leży na plecach, i zajdzie ona w ciążę, dziecko będzie miało zeza:-) Zabroniony jest również analny seks homoseksualny. Ale nic złego żydzi nie widzą w pragnieniach homoseksualnych czy innych praktykach seksualnych osobników tej samej płci, pod warunkiem niepozbywania się nasienia.Cudzołóstwo w judaizmie jest i było surowo karane, i w przeciwieństwie do onanizmu czy homoseksualizmu, kara za cudzołóstwo nie miała o dziwo nic wspólnego z seksem! Cudzołóstwo było interpretowane jako wystąpienie przeciwko głowie rodziny. Było upokorzeniem patriarchy, stąd takie zachowanie powinno być bardzo surowo ukarane.

Do siedemnastego wieku żydzi w Europie praktykowali wielożeństwo, co miało swoje biblijne uzasadnienie. W krajach Bliskiego Wschodu zaprzestali wielożeństwa dopiero w XX wieku.

Mistyka żydowska jest jednak przesiąknięta seksem. Kabała, literatura żydowska poświęcały seksualności mnóstwo uwagi. Przy tak ostrych obostrzeniach nie wydaje się chyba też dziwne, że mieszkańcy dzisiejszego Izraela górują w korzystaniu z prostytucji:-) To swoiste antidotum na rygoryzm moralny pod tym względem…

Pozdrawiam

Ceramik

2 myśli na temat “Jak jabłoń wśród drzew leśnych, tak ukochany mój wśród młodzieńców… Pnp 2, 3

    1. Etyka seksualna u żydów to temat rzeka… Zaledwie go dotknąłem. W internecie jest mnóstwo opracowań na ten temat. Najbardziej skorzystałem z „Sexualität und Spiritualität 
im Judentum” – wywiad z Rabbi Zalman Schachter-Shalomi, Amy Edelstein.


      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s