Niech mnie ucałuje pocałunkami swych ust! Bo miłość twa przedniejsza od wina… Pnp 1, 2

Seksualność w islamie. Religia Mahometa wbrew pozorom nie jest jednorodna, często wiąże z sobą lokalne, arabskie tradycje i to one często nadają jej praktyczny wymiar w patrzeniu na seksualność człowieka. Samo zasłanianie ciała kobiety występuje zwykle w kulturach afgańskich, pasztuńskich, saudyjskich a brak go u Albańczyków, Bośniaków czy nawet częściowo Turków. Koran bowiem o tym nie wspomina. Mówią o tym jedynie szariackie hadisy.

Zakazy seksualne jednak w islamie są bardzo rygorystyczne. Oparte zostały na wypowiedziach samego proroka Mahometa. Dozwolone są jedynie stosunki małżeńskie. Zabrania się współżycia w czasie menstruacji, do 40 dni po porodzie oraz w okresie Ramadanu od wschodu do zachodu słońca. W islamie występuje rygorystyczny zakaz stosunków analnych, homoseksualnych i masturbacji. Kontrowersyjna jest natomiast granica rozpoczęcia współżycia u kobiet a właściwie dziewczynek. Sam prorok był tu niechlubnym przykładem.
Mimo wszystko islam jest religią o pozytywnym nastawieniu do seksualności. Kultura islamu stworzyła bogatą sztukę erotyczną, model higieny seksualnej a nawet pojęcie specyficznego raju erotycznego.

Ogromne znaczenie przypisuje się współżyciu seksualnemu w małżeństwie. Ma ono swój wymiar społeczny, pozwala bowiem skutecznie opierać się pokusom, tym samym chroniąc przed cudzołóstwem i… potępieniem.  A usatysfakcjonowany mężczyzna będzie z większym zapałem spełniał swoje role rodzinne, religijne i społeczne.

Jak widzi to człowiek zachodu? Oczywiście bardzo krytycznie… Kontrowersyjne są zwłaszcza aranżowane małżeństwa, kiedy to małżonkowie poznają się fizycznie dopiero podczas nocy poślubnej. Tu warto wspomnieć o symbolicznym
znaczeniu przypisywanym błonie dziewiczej, której brak uniemożliwia małżeństwo, jeśli tego faktu nie zatajono lub nie rozpoznano:-)

Rozmawiając ze znajomymi muzułmanami, Turkami, zauważam jednak i w tej kwestii zmianę podejścia. Stają się coraz bardziej prozachodni, a na przepisy religijne coraz częściej spoglądają jak na stare, zapomniane rytuały. Większość z nich zachowują dla pozoru, by rodzina się nie czepiała. Tak to i tu wchodzi zachodnia laicyzacja. I Bogu dzięki:-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

4 myśli na temat “Niech mnie ucałuje pocałunkami swych ust! Bo miłość twa przedniejsza od wina… Pnp 1, 2

   1. A może to ma większy związek z kulturą patriarchalną a nie z katolicyzmem? 
Ale masz rację… Kraje Biblii, cały świat judeochrześcijański, islamski to… kultura zaspokojenia przede wszystkim faceta.
    To on chamsko wysuwa się na pierwszy plan:-( 
    
I mówię to niestety jako facet…


    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s