Zaiste piękny jesteś, miły mój, o jakże uroczy! Łoże nasze z zieleni… Pnp 1,16

Seksualność w hinduiźmie. W grupie religii hinduskich jest bardzo zróżnicowane spojrzenie na seksualność. Od ścisłego ascetyzmu po afirmacyjne kulty. Według hinduizmu seks jest jednak integralną częścią życia. – Kama, czyli erotyzm jest jedną z purusza artha, dróg człowieczego życia, podstawową ale najniższą zarazem.

Podobnie jak buddyzm, hinduizm patrzy uważnie na ciało, jako na pewną  wartość, ale jest ona niższa wobec wartości duchowych. A wyrazem doskonałości człowieka jest wyzwolenie się od natury zmysłowej, również seksualnej. Wprawdzie rozkosz seksualna jest wartością, ale należy ograniczać ją wyłącznie do małżeństwa. Nawet i w nim należy przyjąć odpowiedni dystans, by uniknąć nadmiernego “uzależnienia” się od namiętności. Co ciekawe hindusi wierzą, że małżeństwo trwa nie tylko w aktualnym życiu, ale przez następne siedem wcieleń. A żona postrzegana jest jako dar od bogów i małżonkowie związani są ze sobą zarówno fizycznie jak i duchowo.

W południowych Indiach przez całe wieki popularna była prostytucja sakralna. “Tańczące dziewczyny”, bo tak je nazywano, oddawały się zarówno kapłanom jak i pielgrzymom. I miało to charakter sakralny.

Trudno zatem o jedno podsumowanie. Znowu spotykamy się z pewnym napięciem. Dobry seks może pomóc we wspinaniu się po drogach reinkarnacji, ale bardziej wskazana jest pełna asceza pod tym względem. Guru, mistrzowie duchowi hinduizmu to prawie zawsze osoby bezżenne.

Co to znaczy dla człowieka Zachodu? Nie rozumie do końca podporządkowywania duchowi i aktu wyrzeczenia. Będzie usilnie pytał, czemu ma to służyć. Dla hinduisty jest to zrozumiałe same przez siebie 🙂

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

4 myśli na temat “Zaiste piękny jesteś, miły mój, o jakże uroczy! Łoże nasze z zieleni… Pnp 1,16

  1. Ja wybieram i przebieralam tak długo, aż trafiła.na tego, dla mnie idealnego:) 
I z nim bym mogła jeszcze 70 razy, choć sama instytucja małżeństwa nie jest dla mnie swietoscia;) Za mąż wyszłam tylko dlatego, że mojemu mężowi (wtedy jeszcze nie;) na tym bardzo zależało:) A że się kochamy i chcemy być razem, to wyszłam z założenia „why not „;)


    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s