Setnik zaś, widząc, że w ten sposób oddał ducha, rzekł: « Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym» Mk 15,39

Śmierć Jezusa. Nauczyciela, który głosił miłosierdzie potraktowano jedną z najbardziej okrutnych śmierci wymyślonych przez człowieka. Ukrzyżowanie. Ciało w tej pozycji ulega straszliwym skurczom, na skutek których człowiek się dusi. Ukrzyżowanie było praktykowane w starożytnym Rzymie jedynie w stosunku do niewolników i ludzi nie będących obywatelami Imperium Romanum.

Kiedy Jezus został ukrzyżowany? Ewangelie podają datę 14 dnia żydowskiego miesiąca Nisan o godzinie 6. Była to nasza godzina dwunasta w południe. Natomiast o 9 godzinie zmarł. Zatem musiała być to 15. 00 po południu.

Towarzyszą temu faktowi dziwne zjawiska. Ewangelie wspominają o “krwawym księżycu” i “ciemnościach, które zaległy ziemię”. Z pewnością nie było to zaćmienie słońca, bo z astronomicznego punktu widzenia jest niemożliwe w czasie pełni. Zjawisko “krwawego księżyca” jest zaś typowe podczas zaćmień Księżyca. A dokładnie 3 kwietnia 33 r. według map NASA było w Judei całkowite zaćmienie księżyca. I był to również wtedy pierwszy dzień święta Paschy – 14 Nisan. Ciemności o tej porze dnia mogło zaś spowodować zjawisko khamsin, burzy piaskowej, która często zdarza się w Palestynie wiosną i wiąże się również ze wstrząsami sejsmicznymi.

Najtrudniej wytłumaczyć “rozdarcie zasłony” w Świątyni Jerozolimskiej.

Wszystko, co działo się wokół musiało być bardzo niepokojące, skoro nawet setnik rzymski, żołnierz zaprawiony w boju się przestraszył i wypowiedział słynne zdanie: “prawdziwie zabito Syna Bożego”.

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s