Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, (…) przeszedł On dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich… Dz 10, 38

Cuda Jezusa. Chodzi tu o bardzo spektakularne rzeczy. Nie jakieś sztuczki iluzji, ale o uzdrowienia ślepych, głuchoniemych, wskrzeszenie zmarłego przyjaciela Łazarza, rozmnożenie pokarmu. Egzegeci doliczyli się w Ewangeliach ponad 100 nadnaturalnych zjawisk. Czy poza Ewangeliami znajdujemy jakiekolwiek wspomnienia o tych zdarzeniach?

O dziwo, tak… Talmud żydowski, tak nieprzychylny Jezusowi, pisze, że przyczyną skazania na śmierć Jezusa były dokonywane przez niego “czary”. A wspomniany już Celsus, filozof i krytyk chrześcijaństwa z II w. powiada tak: Lata wczesnej młodości Jezus spędził w Galilei, a potem udał się do Egiptu gdzie pracował jako najemny robotnik. W Egipcie nauczył się popularnej wśród Egipcjan sztuki magii. Następnie powrócił do Palestyny z nadzieją, że dzięki temu stanie się kimś wielkim, i zaczął mówić o sobie, że jest bogiem.
A więc musiały dziać się jakieś niewytłumaczalne rzeczy, skoro nawet nieprzychylni chrześcijaństwu o tym opowiadają. Talmud przyznaje, że Jezus czynił cuda, ale przypisuje go jakieś złej sile.

Czy Jezus wyprzedzał swoją epokę nie tylko nauczaniem pełnym miłosierdzia, ale również niewytłumaczalnymi działaniami? Czy miał tak potężną siłę osobowości, że porywał za sobą tłumy?

Znowu pozostaje to kwestią wiary i niewiary. Racjonalnie nie możemy tego wytłumaczyć. Po pierwsze upłynęło zbyt wiele czasu. Historyczne dowody mogły być również preparowane przez każdą ze stron. I zwolennikom i przeciwnikom Jeszui zależało na pewnym obrazie nauczyciela z Nazaretu. Dzisiaj jesteśmy już skazani na błądzenie po omacku.

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s