Aswerus ten panował od Indii aż do Etiopii nad stu dwudziestu siedmiu państwami… Est 1, 1

Hinduizm nie ma przywódcy religijnego. Zresztą ponad 10 tys. odłamów tej religii trudno byłoby utożsamić z jednym tylko człowiekiem. Jest jednak ktoś, człowiek-symbol, kogo łączymy z tą religią. Mahatma Gandhi.

Wychudzony Hindus w okularach, pacyfista, wegetarianin, uduchowiony filozof. Człowiek, który miał ogromne zasługi na uzyskanie przez Indie niepodległości.

Znamy jego koncepcję niestosowania przemocy (ahimsa) i biernego oporu, ale tak naprawdę łączą się one z dawien dawna z filozofią hinduistyczną. Gandhi pragnął wyeliminowania systemu kastowego i równouprawnienia kobiet w Indiach.

Są i kontrowersje wokół jego postaci. Sprzeciwiał się stanowczo zachodniej wersji edukacji i odrzucał takie nowości jak kolej czy telegraf. Pisał listy do A. Hitlera, nazywając go “drogim przyjacielem” i nakłaniał Żydów do biernego oporu.

Ale czy Mahatma Gandhi był hinduistą? W jednej z jego autobiografii tak czytamy: Więc jeżeli nie mogłem przyjąć chrześcijaństwa jako największej i idealnej religii, to tak samo nie mogę się przekonać do hinduizmu.

Zatem największy i urastający do rangi symbolu człowiek hinduizmu, hinduistą być może tak naprawdę nie był:-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s