I urodzisz syna, któremu dasz imię Izmael (…) A będzie to człowiek dziki jak onager… Rdz 16, 11

Formalnie islam nie ma religijnego przywódcy. Nieoficjalnie jednak za takowego uważa się wielkiego imama sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, szejka Ahmada Mohammada Al-Tayyeba. Sunnici stanowią ponad 88 % wyznawców islamu. A ich uniwersytet Al-Azhar to najstarsza uczelnia wyższa na świecie, jej początki sięgają 969 r.

„Bóg nigdy nie wzywał ludzi do przemocy” – stwierdził wyżej wymieniony islamski uczony w wywiadzie dla wydawanego w Niemczech miesięcznika „Herder Korrespondenz”. Szkoda, że wielu wyznawców Allaha go nie słucha.

Jeśli zajdzie jakakolwiek zmiana w islamie, to zapoczątkuje się właśnie na Al-Azhar. Niestety nowe ciągle ściera się z surową ortodoksją i ciężko o jakiekolwiek zmiany.

Uniwersytet Al-Azhar ma jednak swoją drugą twarz. Przy obojętności władz uczelni szerzy się tutaj islamski ekstremizm. Władze przymykają oko, bo najbardziej reakcyjni uczeni mają bardzo duże wpływy. Poza tym rządzi tu strach. Nikt nie chce narażać głowy. Bo wszelkie liberalne nowości mogą skończyć się bardzo tragicznie. Zatem wiele pomysłów rodzi się wśród wyznawców Allaha w Europie, zwłaszcza we Francji i Niemczech. O niektórych już kiedyś pisałem.

Przyczyną przemocy i terroru nie są dziś „święte teksty religii”, lecz „niesprawiedliwości polityki światowej, tendencje hegemoniczne, próby okupacji, dążenie do opanowania źródeł bogactwa oraz zasobów naturalnych” – stwierdził Al-Tayyeb w wyżej cytowanym wywiadzie.

Czy jest w tym ziarno prawdy? Czy jedynie wodzenie za nos liberalnego zachodniego odbiorcy?

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

2 myśli na temat “I urodzisz syna, któremu dasz imię Izmael (…) A będzie to człowiek dziki jak onager… Rdz 16, 11

  1. „dziki jak onager” 
Zajrzałem do wikipedii. Osioł azjatycki. Dzikie samce kopią i gryzą rywali w OBRONIE terytorium niezbędnego dla rozrodu. 
W skali globalnej jest to gatunek zwierząt zagrożony zagładą ze względu na smaczne mięso – przysmak drapiezników, i cenne skóry – pokusa dla ludzi. 
Ismael – to imię znaczy po hebrajsku – Bóg słucha. 
Dla porównania, drugi , ten zapowiedziany przez aniołów syn Abrahama, miał na imię Izak , co znaczy – ten, który się śmieje. Jak wiemy z biblii jego życie nie dawało wiele okazji do śmiechu. 
No i jak tu wierzyć autorom biblii

    Polubienie

    1. Czasem imiona mają swoje znaczenie a życie i tak biegnie swoją drogą… 
Według Koranu zamiast Izaaka, to Izmael (praprzodek Arabów) miał być złożony w ofierze przez Abrahama. Też „dzikie” imię nie uchroniło go od ciężkiego losu :-)


      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s