Języka natomiast nikt z ludzi nie potrafi okiełznać… Jkb 3,8

Każdy z nas ma jakieś sukcesy. Ale często niechętnie o tym mówimy. Uważamy to za niezbyt skromne…

No bo nie lubimy też osób, które nieustannie się chwalą… Które zarzucają nas swoimi nieustannymi sukcesami… Którzy przekonują nas ciągle, że ich życie jest idealne.

Jest też druga strona tego medalu. Nie wolno nam też tego przemilczać. Bo łączy się to z fałszywą skromnością. I zaniżaniem samooceny…

Zatem powiemy: trzeba zachować umiar, wybrać złoty środek. Ale co to znaczy w praktyce? Jak mówić o sobie, by nie wyjść na chwalipiętę?

Zawsze podziwiam ludzi, którzy potrafią z siebie żartować. I mają dystans do siebie. To dla mnie wyraz inteligencji. I właściwej oceny siebie samego. Zdawania sobie sprawy z własnych atutów.

Przypomina mi się opowiadanie Martina Bubera o mądrym słudze z „Opowieści chasydzkich” . Otóż pewien rabin, kazał swojemu słudze pójść na targ i kupić jakąś dobrą rzecz. Sługa kupił wołowy ozór. Następnym razem kazał mu kupić jakąś złą rzecz. Sługa znowu kupił ozór. Rabbi poprosił go, aby powiedział, dlaczego tak zrobił. Sługa odpowiedział, że  z ozora czyli języka wywodzą się i dobre i złe rzeczy. Jeśli język człowieka jest dobry, nie ma nic lepszego od niego. Jeśli zaś język jest zły, nie ma odeń nic gorszego.

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

4 myśli na temat “Języka natomiast nikt z ludzi nie potrafi okiełznać… Jkb 3,8

 1. już kiedyś tu pisałam, że mówienie czy pisanie o sobie ochów i achów jest niewiarygodne (dla mnie), dopiero kiedy inni tak mówią, można w to wierzyć, Ty mi odpowiedziałeś, że mam sobie nie żałować, faktem jest iż było to przy okazji moich zdjęć, które w sumie same mówią za siebie, że fotograf ma tzw oko, więc sobie nie żałuję ;))) 

człowiek, który na prawdę odnosi sukcesy i coś znaczy, nie trąbi o tym bezustannie i bez opamiętania, w większości są to ludzie skromni i dopiero, jak sukces nie ma już innego wyjścia, tylko wyjść na jaw, niemalże że wstydem się do niego przyznają, ten kolega blogowy z którym spotkałam się w Wiedniu jest specjalistą na skalę światową, wziętym i uznanym, i gdy go tak mniej więcej zaczęłam przedstawiać Miśkowi, to mi przerwał słowami, żebym nie przesadzała, mnie życie nauczyło, że im bardziej ktoś siebie, swoje życie i sukcesy głośno i nieustannie wszem i wobec głosi, tym to wszystko większą miernotą się okazuje, za każdym bowiem razem, gdy takie radosne pianie słyszałam, prawda okazywała się totalnym przeciwieństwem, stąd też bywa, że i mną zatrzęsie, gdy czytam totalne kłamstwa i bzdety tutaj, wiem nie powinno, skoro znam prawdę, w związku z tym zdarza mnie się to coraz rzadziej, człowiek na szczęście ma tak, że od nadmiaru wszystkiego, nie tylko idiotyzmu i kłamstwa, obojętnieje i bdb :)


  Polubienie

  1. „człowiek, który na prawdę odnosi sukcesy i coś znaczy, nie trąbi o tym bezustannie i bez opamiętania, w większości są to ludzie skromni…” 
Podpisuję się obiema rękami 🙂 🙂 🙂 


   Polubienie

 2. Ja nie mam żadnego problemu z mówieniem o moich sukcesach:) Zapracowalam sobie na nie, więc dlaczego nie:) Ale tak samo o rzeczach, które mi nie wyszły, kiedy popełniłam blad, moze dlatego, ze nie odbieram tego jako porażki, a jako doswiadczenie:)

  A najbardziej smiesza mnie osoby, ktore obludnie trabia, ze sa skromne, i w ogle ach i och i one sie wcale nie chwala (one po prostu maja talent;), a jednocześnie o kazdej glupocie miela nieskonczona ilosc razy, natarczywie dopominajc się potwierdzenia od innych, to trzeba chyba cierpieć na chorobliwie niedowartosciowanie;)


  Polubienie

  1. „Śpiewać każdy może” – świetna ironia 🙂 i…. pasuje do tego tematu. 
Tak, właśnie… Ludzie niedowartościowani często mają z tym problem. I o zaniżonej samoocenie… Ale kiedy ich chwalimy jeszcze bardziej się „nakręcają” i…. wcale to nie pomaga :-)


   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s