Wtedy prorok Izajasz wołał do Pana, a Ten przesunął cień na stopniach zegara Achaza 2 Krl 20,11

Yerba mate. Lubię ten napój a zwłaszcza jego ożywcze działanie. Dzisiaj na otwarciu nowej hali sportowej w mieście moich teściów, dwie miłe panie sprzedawały kubki tego ożywczego napoju. Ten pochodził akurat z Paragwaju. Były też wersje polskie: yerbagrzaniec i yerbamohito… Polacy zawsze coś ciekawego wymyślą. Pewnie dlatego takim powodzeniem cieszą się polskie pizze, typu wiejska z kiełbasą, albo nawet polskie sushi z… kiszonym ogórkiem. Ułańska polska fantazja:-)

Deizm nie przyjmie się w Polsce i wśród Polaków  na pewno. Po pierwsze nie znosimy zimnego wykalkulowania. Zawsze musi być element emocji. A jak tu pasuje Bóg-Zegarmistrz, który nakręcił swój mechanizm i pozastawił go aż do „rozciągnięcia sprężynki”?

Po drugie kult Matki-Polki (i tej Bożej oczywiście), który na pewno ma wpływ na polską religijność też temu nie sprzyja. We krwi mamy opiekuńczość, czuwanie nad nami matki-kwoki do późnych lat bardzo „późnego dzieciństwa”.

Po trzecie nie pasuje nam chyba za bardzo deistyczne uporządkowanie wszechrzeczy. Dlatego też deizm zafascynował m. in wolnomularzy, którzy widzieli w świecie taki wzajemnie zazębiający się Mechanizm. Nasza polska siermiężność zaś tego nie znosi.

Zatem deizm bardziej odpowiada ludom nordyckicm czy germańskim albo anglosaskim… Zresztą tamtejsze loże masońskie z chęcią go przyjmowały. I do dzisiaj widać tego wydźwięk w literaturze czy filmie. I takie kino skandynawskie to smaczek sam w sobie:-) Od czasu do czasu można sobie na nie pozwolić. Na dłuższy czas zaś,  nieprzygotowanym grozi depresją:-)

To chyba na tyle na temat deizmu… Starczy pod koniec roku. Bo wielki Zegar świata dalej tyka… Tik-tak… 🙂

Pozdrawiam

Ceramik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s