Słowo rozbiło namiot pośród nas J 1, 14

Gdy jestem w Polsce na Boże Narodzenie, lubię oglądać szopki świąteczne. Tym razem moja uwagę zwróciła „szopka namiotowa”. Nad ołtarzem w jednym z kościołów postawiono namiot. Pod ołtarzem natomiast znalazły się tradycyjnie figurki. Nad namiotem wysoko umieszczono napis „Słowo rozbiło namiot pośród nas”. Tak naprawdę to dosłowne tłumaczenie z greki hymnu o Słowie z pierwszego rozdziału Ewangelii Jana. Tłumaczenia polskie najczęściej podają tu frazę „zamieszkało między nami” ale czasownik grecki eskenoein dotyczy właśnie dosłownie rozbijania namiotu. Słowo (grecki Logos, który utożsamia Boga, a ściślej jego syna – Jezusa) rozbiło swój namiot wśród ludzi i o tym mówią nam święta Bożego Narodzenia.

I naszły mnie tu dwa skojarzenia. Po pierwsze żydowskie Święto Namiotów. Obchodzi się go na jesień, zazwyczaj w październiku i upamiętnia mieszkanie wypędzonych z Egiptu Żydów w szałasach i namiotach.

Po drugie przypomniałem sobie obozy uchodźców w Turcji, Iranie, Kurdystanie czy Syrii. Całe rodziny wypędzone ze swoich domów. Dzieci marznące, bo dorosłym zachciało się wojen…

Parę lat temu pojechaliśmy z żoną pod namiot w Bieszczady. Raptem spaliśmy jedną noc na polu namiotowym. I naprawdę tej niewygody nie życzę najgorszemu wrogowi. Po tej nocy nie chciało nam się zupełnie ruszyć w trasę. A wieczorem od razu szukaliśmy jakiegoś noclegu z łóżkiem:-)

A więc jeśli ktoś rezygnuje ze swojej Boskiej rzeczywistości i „rozbija namiot” pośród ludzi to ja takiego Boga bardzo podziwiam. Jehoszua stał się człowiekiem… Poddał się naszym ograniczeniom. Zawsze zastanawiało mnie, czy wątpił tak jak ja. Czy Jehoszua wątpił, że jest synem Jahwe? Wiem, brzmi to prawie bluźnierczo… Ale ja nie boję się zadawać żadnych pytań:-) Może to było też związane z tym koszmarnym ludzkim namiotem?

W musicalu „Jesus Christ Superstar”  spodobał mi sie wizerunek Judasza.  W  filmie przedstawiono go chyba jako jedyną osobę,  która starała sie Jezusa zrozumieć i znaleźć z nim nić porozumienia. Ale to tylko marketing:-) Bo emaliowany zdrajca od „trzydziestu srebrników” to chyba najlepszy opis dzisiejszego człowieka, czyż nie? Bóg postanowił rozbić wśród nas namiot a my go wpakowaliśmy na krzyż… Zdrada doskonała:-)

Zatem „namiotowa szopka” to przebój tego roku. Spodobało mi się… Namiot człowieczeństwa…. I człowiek, który go wrabia w swoje wątpienie… I wredny ludzki, tułaczy, namiotowy los:-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

2 myśli na temat “Słowo rozbiło namiot pośród nas J 1, 14

  1. na obrzeżach mojej wsi co roku zjeżdżają się Romowie z całej Europy, taborami oczywiście, są wśród nich i takie, że chętnie bym nie tylko w takim spała, ale i zamieszkała, spanie w namiocie czy wozie kempingowym nie musi oznaczać wyrzeczeń i męki … także, gdy ten namiot luksusem nie jest … najważniejszym dla mnie w życiu to nie zdradzać i nie okłamywać przede wszystkim siebie :)


    Polubienie

    1. Romowie porzucili swoje tabory, chyba z wygody:-) I mieszkają dziś w domach. Nomadów już właściwie dziś nie ma. A namiot stał się bardziej synonimem wypoczynku i urlopu. Mieszkać na co dzień w namiocie to mimo wszystko duże wyzwanie. Przynajmniej dla mnie:-)


      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s